تحریم تورنادو کش

تحریم تورنادو کش نشان داد که حوزه DeFi نمی‌تواند از مقررات فرار کند

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده (OFAC) در این ماه تحریم‌هایی را علیه تورنادو کش (Tornado Cash) اجرایی کرد و اولین اقدامات خود را علیه یک پلتفرم تامین مالی غیرمتمرکز نشان داد.

فقدان پاسخ و آمادگی نظارتی در این صنعت شاید برای ذهنیتی که خارج از حاکمیت قانون شکل گرفته، تعجب آور نباشد. با این حال، اگر رهبران این حوزه با این واقعیت روبرو نشوند که مقررات در آینده افزایش خواهد یافت، پتانسیل DeFi تهدید می‌شود. اکنون تنها راه پیش رو برداشتن گام‌هایی برای همکاری با رگولاتورها (تنظیم‌کننده‌ها) است.

در ۸ آگوست، OFAC تورنادو کش را برای پردازش تراکنش‌های بیش از ۵/۱ میلیارد دلاری از طرف بازیگران غیرقانونی، از جمله هکرهای کره شمالی، هدف تحریم‌های خود قرار داد. عواقب این اقدام شدید بود: افراد و شرکت‌های آمریکایی، از جمله صرافی‌های ارز دیجیتال و موسسات مالی، اکنون از انجام تراکنش‌ با آدرس‌های تورنادو کش منع شده‌اند.

این امر مانع از پولشویی مجرمان از طریق این سرویس می‌شود که به بخشی از اکوسیستم جرایم سایبری تبدیل شده است. با این حال، اقدام OFAC علیه تورنادو کش پیام روشنی را برای همه افراد حاضر در این صعنت ارسال کرد: صنعت DeFi اکنون به طور جدی در تیررس رگولاتورها قرار دارد و نمی‌تواند از مقررات فرار کند.

تاریخ نشان می‌دهد که زین پس بررسی‌های نظارتی تسریع می‌شوند و این امری اجتناب‌ناپذیر است. اغلب فعالان DeFi تمایل به نادیده گرفتن واقعیت دارند اما بازنگری لازم است. انگیزه‌های این رگولاتور بدخواهانه نیست. آنها صرفا به دنبال سرکوب جرم و جنایت، بدون از بین بردن پتانسیل مثبت DeFi هستند.

برای اثبات این موضوع، به گزارش گروه ویژه اقدام مالی که در اوایل سال جاری منتشر شد اشاره می‌کنیم. در این گزارش آمده که پل‌های میان زنجیره‌ای (cross-chain bridges) رشد DeFi را تسهیل می‌کنند، اما همچنین به مجرمان این امکان را می‌دهند تا با سرعت بیشتری وجوه خود را مبادله کنند و این امر خطرات پولشویی را بیش از پیش افزایش می‌دهد. تمرکز روی اجرای جرم است، نه کل فناوری یا پتانسیل آن.

توسعه‌دهندگان DeFi و کسانی که در این اکوسیستم حضور دارند، اگر خواهان موفقیت پروژه‌هایشان هستند، باید به طور جدی با رگولاتورها در مورد مسائل مربوط به انطباق با قوانین همکاری کنند.

واکنش بسیاری از توسعه‌دهندگان DeFi و به طور کلی فعالان در این اکوسیستم این بوده کهDeFi ، طبیعتاً غیرقابل تنظیم است. از آنجایی که مقررات شامل تحمیل قوانین بر نهادهای مالی متمرکز است، پس این استدلال تا حدی درست است و تنظیم DeFi امکان پذیر نیست. در نتیجه، بسیاری از پروژه‌های DeFi تلاشی برای پیروی از قوانین نکرده‌اند و معتقدند که همواره خارج از دسترس رگولاتورها هستند.

برای برخی، تظاهر به انطباق با مقررات به اندازه کافی اطمینان بخش بوده است. اما تورنادو کش خلاف این را ثابت کرد. این پلتفرم بارها ادعا کرد که از دستورات OFAC پیروی می‌کند. با این حال، خزانه داری ایالات متحده در بیانیه خود در مورد تورنادو کش اشاره کرد که “این پلتفرم هیچ‌گاه نتوانسته به طور منظم کنترل موثری را برای جلوگیری از پولشویی بازیگران مخرب سایبری اعمال کند.” ظاهرسازی دیگر کفایت نمی‌کند. پروتکل‌های انطباق کامل با قوانین اکنون یک الزام هستند.

خوشبختانه، برخی در این صنعت به این واقعیت واقف هستند و تعداد انگشت شماری از پروژه‌های DeFi وجود دارند که انطباق با مقررات را آغاز کرده‌اند.

نگرانی از نهادینه‌سازی شاید توضیحی برای عدم همسویی بین رگولاتورها و این صنعت ارائه دهد. پیدایش DeFi با جسارت و خروج از شبکه قوانین همراه بود، در حالی که توجه اخیر رگولاتورها به این حوزه نشان می‌دهد که فعالان در این زمینه در صنایع بزرگ مالی و سرمایه‌گذاری متوجه این فرصت شده‌اند.

ادغام DeFi در جریان اصلی اکنون اجتناب ناپذیر است. مؤسساتی که به شدت تحت نظارت هستند، رعایت قوانین را به عنوان پیش شرط ورود به فضای DeFi می‌دانند و تا زمانی که مطمئن شوند این حوزه با مقررات سازگار است، از پذیرش کامل آن اجتناب می‌کنند.

سرمایه‌گذاران نیز چارچوب‌هایی دارند که آسیب به شهرت را کاهش داده و از آنها در برابر خطرات محافظت می‌کند. هیچ سرمایه‌گذاری نمی‌خواهد پول خود را در یک پروژه DeFi که درنهات به دلیل همکاری با امثال کره شمالی از بین می‌رود، درگیر کند.

سرگذشت Tornado Cash نشان داد که هزینه عدم توجه به قوانین در توسعه DeFi اکنون بسیار زیاد است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. انطباق با قوانین نیز به ناچار هزینه‌هایی به همراه دارد، اما از آنجایی که نهادینه‌سازی DeFi اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد، در نهایت کسانی باقی‌ می‌مانند که به طور فعال به دنبال انطباق با مقررات در هنگام ساختن اکوسیستمی هستند که مسیر رشد را طی می‌کند و گروه مخالف در حاشیه قرار می‌گیرد.

منبع: Cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه ارز دیجیتال

همین الان با وارد کردن ایمیل خود می توانید در خبرنامه عضو شوید

من را در خبرنامه عضو کن
close-link

ثبت نام اولیه و دریافت صد هزار تومان اعتبار اولیه

اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند و هر سوالی که دارید را با حوصله پاسخ دهند تا بتوانید به راحتی ثبت نام کنید و صد هزار تومان اعتبار اولیه دریافت کنید
درخواست مشاوره رایگان
close-link