پرایس اکشن چیست؟

پرایس اکشن چیست؟

تعریف پرایس اکشن

پرایس اکشن حرکت قیمت سهام، ارزهای دیجیتال، بازار کالا و … است که در طول زمان ترسیم شده است. پرایس اکشن مبنای تمام تحلیل‌های فنی نمودارهای سهام، کالا یا سایر دارایی‌ها را تشکیل می‌دهد.

بسیاری از معامله‌گران کوتاه‌مدت برای تصمیم‌گیری در معاملات به طور اختصاصی بر رفتار قیمت و شکل‌گیری‌ها و روندهای ایجاد شده از آن تکیه می‌کنند. تحلیل تکنیکال به عنوان یک عمل شکل گرفته از حرکات قیمت است که در آن از قیمت های گذشته در محاسبات استفاده می کند که می تواند برای گرفتن تصمیمات معاملاتی مورد استفاده قرار گیرد.

نکات کلیدی پرایس اکشن

پرایس اکشن به طور کلی به تغییرات قیمت بازارهای مالی در طول زمان اشاره دارد.

برای آشکارتر کردن روند قیمت‌ها برای معامله‌گران، می‌توان تحلیل ها و خطوط متفاوتی را بر روی نمودار اعمال کرد. این امر به ویژه در هنگام تجزیه و تحلیل داده های مربوط به دوره های زمانی مختلف (تایم فریم های مختلف) صادق است.

اجزای تحلیل فنی و الگوهای نمودار از رفتار قیمت مشتق شده اند.

ابزارهای تحلیل فنی (اندیکاتورها) مانند میانگین متحرک نیز از روی حرکات قیمت محاسبه می‌شود و برای اطلاع از رفتار معاملات در آینده استفاده می شود.

اگرچه استفاده بسیاری از قیمت‌ها برای پیش‌بینی قیمت‌ها در آینده مورد استفاده قرار می گیرد، رفتار قبلی قیمت نتایج آتی را تضمین نمی‌کند و ممکن است با خطا همراه باشد.

اگر سال ها پیش سرمایه گذاری را شروع کرده بودید چه می شد؟ حال یک سرمایه گذاری فرضی امروز چه ارزشی خواهد داشت ؟!

یک سهام را انتخاب کنید، مقدار سرمایه گذاری را انتخاب کنید، تاریخ خرید را انتخاب کنید، حال پرایس اکشن به شما چه می گوید؟

پرایس اکشن را می توان با استفاده از نمودارهایی که قیمت ها را در طول زمان ترسیم می کنند، مشاهده و تفسیر کرد. معامله گران از ترکیب نمودارهای مختلف برای بهبود توانایی خود در تشخیص و تفسیر روندها، شکست ها و بازگشت قیمت ها استفاده می کنند. بسیاری از معامله‌گران از نمودارهای کندل استیک استفاده می‌کنند، زیرا با مشاهده و بررسی مقادیر کندلی به تجسم بهتر حرکات قیمت در بازار دست می یابند.

الگوهای شمعی (کندل استیک) مانند ستاره شبانگاهی، الگوهای پوشا و سه سرباز سفید همگی نمونه‌هایی از تفسیر بصری رفتار قیمت هستند. بسیاری دیگر از الگوهای قیمتی هستند که از قیمت‌ها ایجاد می‌شوند تا  بتوان بر اساس آنها تحلیل‌های آتی را شکل داد. همین شکل‌بندی‌ها می‌توانند برای انواع دیگر نمودارها، از جمله نمودارهای نقطه‌ای و خطی، نمودار هیکن آشی، نمودار میله ای و  غیره اعمال شوند.

علاوه بر شکل‌های بصری روی نمودار، بسیاری از تحلیلگران حرفه‌ای، هنگام محاسبه شاخص‌های فنی از داده‌های مربوط به قیمت استفاده می‌کنند. هدف یافتن رفتار حرکت قیمت در آینده است. به عنوان مثال، یک الگوی مثلث صعودی که با اعمال خطوط روند در نمودار پرایس اکشن شکل می‌گیرد، ممکن است برای پیش‌بینی شکست احتمالی استفاده شود، زیرا پرایس اکشن نشان می‌دهد که حرکات نزولی (گاوی) در چندین نوبت تلاش کرده‌اند روند قیمت را تغییر بدهند و هر بار شتاب بیشتری در ریزش قیمت به دست آورده‌اند.

نحوه استفاده از پرایس اکشن

پرایس اکشن معمولاً به عنوان یک ابزار معاملاتی مانند یک اندیکاتور در نظر گرفته نمی شود، بلکه منبع داده ای است که همه ابزارهای تحلیلی از آن ساخته شده اند. معامله گران نوسان گیر و معامله گران روند تمایل دارند بیشترین توجه را با حرکات قیمت داشته باشند، و صرفا از هرگونه تحلیل بنیادی بر روی سطوح حمایت و مقاومت برای پیش بینی شکست و یا برگشت قیمت اجتناب می کنند.

حتی این معامله گران باید به عوامل اضافی فراتر از قیمت فعلی نیز توجه کنند، زیرا حجم معاملات و تایم فریم های مختلفی که برای تعیین سطوح استفاده می شود، همگی بر احتمال دقیق بودن تحلیل آنها تأثیر می گذارد.

بسیاری از موسسات شروع به طراحی و استفاده از الگوریتم هایی برای تجزیه و تحلیل اقدامات قیمت قبلی و اجرای معاملات در شرایط خاص کرده اند. در گزارشی که سال 2020، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ارائه داد، خاطرنشان کرد که «استفاده از الگوریتم‌ها (ربات ها) در تجارت فراگیر شده است.» این سیستم‌های خودکار داده‌های مربوط به قیمت را دریافت می‌کنند و می‌توانند از آنها نتایج را استنتاج کرده و رفتار قیمت را در  آینده پیش بینی کنند.

محدودیت های پرایس اکشن

تفسیر پرایس اکشن بسیار ذهنی است. معمولا دو معامله‌گر، هنگام تجزیه و تحلیل یک رفتار قیمت به نتایج متفاوتی می رسند. ممکن است یک معامله گر شاهد یک روند نزولی باشد و دیگری ممکن است معتقد باشد که عمل قیمت یک چرخش کوتاه مدت قوی را نشان می دهد. البته، دوره زمانی مورد استفاده نیز تأثیر زیادی بر آنچه معامله‌گران می‌بینند دارد به عنوان مثال یک سهام می‌تواند روندهای نزولی روزانه زیادی داشته باشد و در عین حال روند صعودی ماهیانه را حفظ کند.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که پیش‌بینی‌های معاملاتی که با استفاده از پرایس اکشن در هر تایم زمانی انجام می‌شوند، دارای خطا و ریسک می باشد. هرچه ابزارهای بیشتری را بتوانید در پیش بینی معاملات خود برای تأیید آن اعمال کنید، بهتر است.

با این حال، عملکرد قیمت گذشته یک بازار مالی تضمینی برای عملکرد قیمت آتی آن نیست. معاملات با احتمال بالا همچنان معاملات دستکاری شده و دارای ریسک هستند، به این معنی که معامله گران برای دستیابی به سود مناسب، خطرات و ریسک هایی را متحمل می شوند. پرایس اکشن صراحتاً مسائل کلان اقتصادی یا غیر مالی را که بر بازارهای مالی تأثیر می‌گذارند را در بر نمی‌گیرد.

دوره آموزش پرایس اکشن حرفه ای

دوره پرایس اکشن حرفه ای در 10 جلسه بصورت خصوصی و نیمه خصوصی برگزار می گردد. در این دوره به آموزش مباحث آشنایی با انواع کندل ها ، روندها، تایم فریم ها، حمایت و مقاومت، الگوهای کندلی، شکست ها، نقاط ورود به بازار و استراتژی های ترید بصورت کاملا عملی پرداخته می شود . در پایان این دوره هنرجو بطور کامل با بازار مالی آشنا شده و می تواند معامله کند.

سوالات متداول

با یادگیری پرایس اکشن در چه بازارهایی می توان معامله‌گری کرد؟

سبک معاملاتی پرایس اکشن بر اساس رفتار قیمت معامله‌گران حاضر در بازار شکل می گیرد و در تمام بازارها انسان ها و ربات ها در حال معامله هستند، با در نظر گرفتن این موضوع که تمامی بازارها دارای یک سری رفتارها و ویژگی‌های مشخص هستند به همین علت سبک پرایس اکشن در تمامی بازارهای مالی مثل بورس سهام، ارزهای دیجیتال، فارکس و در تمامی تایم‌فریم‌ها (کوتاه مدت و بلندمدت) کاربردی و قابل استفاده خواهد بود.

چگونه می توانم از پرایس اکشن در معاملات استفاده کنم؟

پرایس اکشن برای تجزیه و تحلیل روندها و شناسایی نقاط ورود و خروج هنگام معامله استفاده می شود. بسیاری از معامله گران که از الگوهای کندلی استفاده می کنند، می‌خواهد رفتار قیمت گذشته را ترسیم کرده، سپس الگوهای شکست احتمالی و ادامه دهنده را ترسیم کنند. اگرچه رفتار قبلی قیمت نتایج آتی را تضمین نمی کند، معامله گران اغلب الگوهای گذشته یک اوراق بهادار را تجزیه و تحلیل می کنند تا بهتر بفهمند قیمت ممکن است در آینده به کجا حرکت کند.

چگونه با پرایس اکشن رفتار قیمت را بفهمم؟

پرایس اکشن اغلب به صورت نمودارهای گرافیکی در قالب نمودار کندل استیک، میله ای یا نمودار خطی نشان داده می شود. هنگام تجزیه و تحلیل عملکرد قیمت، دو عامل کلی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. اولی تشخیص جهت قیمت و دومی تشخیص جهت حجم معاملات است.

اگر قیمت اوراق بهادار در حالی که حجم آن افزایش می‌یابد به سمت بالا حرکت می‌کند، این بدان معناست که یک روند قوی در بازار وجود دارد زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران با افزایش قیمت خرید می‌کنند. از طرف دیگر، اگر حجم پایینی وجود داشت، ممکن است رفتار قیمت آنقدر قانع‌کننده نباشد، زیرا سرمایه‌گذاران زیادی برای سرمایه‌گذاری در سطوح فعلی به معاملات ورود نمی کنند.

آیا پرایس اکشن برای معاملات سوئینگ خوب است؟

معامله گران نوسان‌گیر به حرکت قیمت متکی هستند. اگر قیمت اوراق بهادار بدون تغییر باقی بماند (بازار رنج باشد)، جستجوی فرصت‌هایی برای ورود به بازار و کسب سود دشوارتر می‌شود، اما به طور کلی، پرایس اکشن برای نوسان گیرها خوب است، زیرا معامله‌گران می‌توانند به سرعت، نوسانات بالا و پایین را شناسایی کرده و بر این اساس معامله کنند.

آیا می توان پرایس اکشن را رایگان یاد گرفت؟

بله، دوره های بسیار خوبی توسط اساتید داخلی و خارجی بصورت رایگان در سایت های داخلی قرار گرفته شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه ارز دیجیتال

همین الان با وارد کردن ایمیل خود می توانید در خبرنامه عضو شوید

من را در خبرنامه عضو کن
close-link

ثبت نام اولیه و دریافت صد هزار تومان اعتبار اولیه

اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند و هر سوالی که دارید را با حوصله پاسخ دهند تا بتوانید به راحتی ثبت نام کنید و صد هزار تومان اعتبار اولیه دریافت کنید
درخواست مشاوره رایگان
close-link