DeFiبرای زنده ماندن باید در دنیای واقعی ارزش ایجاد کند

ارزش کل قفل شده در پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) تا اواسط آگوست در حدود 62 میلیارد دلار بود که نسبت به اوج بیش از 250 میلیارد دلاری خود در دسامبر 2021 کاهش چشمگیری داشته است. جنگ، تورم رو به رشد و هر اتفاق غافلگیرکننده دیگری در سال ۲۰۲۲ باعث فرار سرمایه از فضای کریپتو شد.

با این حال، برخلاف رالی‌های سابق ارزهای دیجیتال، در وهله اول فقط علاقه سرمایه‌گذران کوچک به DeFi جلب نشد، بلکه بازیگران نهادی اصلی که اخیراً به ارزهای دیجیتال چراغ سبز نشان داده‌اند نیز به سرعت به حضور در این حوزه تمایل پیدا کردند. اما اکنون که زمستان کریپتویی شروع شده، مشکلات پلتفرم‌های پربازده نیز بیشتر آشکار شده است.

ارزش به یکدفعه ایجاد نمی‌شود

ارزش همیشه تا حدودی مقوله‌ای ذهنی بوده و با ملاحظات و اهداف شخصی فرد تعریف می‌شود. یک عکس از یک مجموعه خانوادگی برای یکی از اعضای آن خانواده بیشتر از یک غریبه معنی دارد. بر همین اساس، یک کشاورز همیشه مایل است که برای یک محموله بذر هزینه کند، زیرا این دانه‌ها برای تجارت او بسیار مهم هستند، اما یک شهروند احتمالاً ترجیح می‌دهد پول خود را برای محصول نهایی بپردازد.

حتی مثال‌های ساده بالا هم نشان می‌دهند که ارزش اغلب به شرایط و فرآیندهای دنیای واقعی متکی است. در مورد کشاورز، ارزش به لطف بازار آزاد که کل صنایع، دولت‌ها و مصرف‌کنندگان را در یک سیستم پیچیده و – کم و بیش- کارا گرد هم می‌آورد، کاملاً قابل اندازه‌گیری است. ارزش تعریف شده در پول ارزش محدود به بازده را ایجاد می‌کند.

«بازده» واژه‌ای بسیار محبوب برای صنعت بلاک چین و به‌ویژه بخش DeFi است، بخشی که شاهد کاهش میلیاردها دلار از ارزش خود از ماه می بوده است. DeFi و به طور کلی کریپتو هنوز یک صنعت نوپا هستند و آنقدر در معرض اقتصاد دنیای واقعی قرار ندارد. هر چقدر هم که بازدهی DeFi سودآور به نظر برسد، همیشه این سوال وجود دارد که این سودها از کجا می‌آیند.

داستان غم‌انگیز نابودی Anchor نمونه کاملی از ناپایداری مدل‌های تجاری پشت پروتکل‌های DeFi است. بازدهی تقریباً 20 درصدی این پلتفرم حاصل از وام‌های زنجیره‌ای بود، اما برای ادامه فعالیت، مجبور به تزریق نقدینگی شد، نشانه واضحی از اینکه صرفاً وام دادن برای سودهای ادامه‌دار کافی نیست. با توجه به برجسته بودن Anchor به عنوان عامل پیش برنده بلاک چین ترا، می‌توانید سود‌های مشکوک آن را به سقوط کل اکوسیستم ترا ربط دهید.

وام‌های آنچین (درون زنجیره‌ای) تمایل دارند تا حد زیادی در اکوسیستم بلاک چین باقی بمانند. یک پروتکل آنچین فقط می‌تواند یک توکن به شما قرض دهد، و همانطور که می‌دانیم، دارایی‌های آنچین چندان با اقتصاد دنیای واقعی ادغام نمی‌شوند. بنابراین، چه به دنبال کسب سود از نوسانات باشید و چه بخواهید وام خود را در پروتکل دیگری قرار دهید، وام شما – بر خلاف وام‌های سنتی – در دنیای واقعی ارزش کمی دارد و سود سالم، هرگز به یکدفعه ایجاد نمی‌شود.

در خارج از زنجیره زندگی وجود دارد

این فقدان ارزش واقعی برای حمایت از بازده ایجاد شده، پاشنه آشیل ارزهای دیجیتال است. بسیاری بیت کوین را با طلای دیجیتال مقایسه کرده‌اند، اما طلا علاوه بر قرار گرفتن در گاوصندوق بانک‌ها، کاربردهای زیادی از صنعت جواهرات گرفته تا لوازم الکترونیکی دارد.

کریپتو باید به دنبال ایجاد جای پایی بزرگتر در اقتصاد و فرآیندهای دنیای واقعی باشد. صنعت بلاک چین باید موارد استفاده جدیدی را برای رقابت با خدمات مالی بازارهای سنتی آزمایش کند.

غول‌های DeFi در حال حاضر به دنبال قرار گرفتن در معرض دارایی‌ها در دنیای واقعی هستند و به یک مدل کسب‌وکار با نسبت ریسک به پاداش واضح‌تر و بازدهی سالم‌تر روی آورده‌اند. کل صنعت بلاک چین باید در این مسیر حرکت کند.

این تلاش برای ایجاد کاربردهای جدید در دنیای واقعی بایستی فراتر از مجموعه خدمات مالی باشد و باید طیف وسیعی از خدمات، از ذخیره‌سازی داده‌های غیرمتمرکز و راه‌حل‌های هویتی گرفته تا اینترنت اشیاء و برنامه‌های کاربردی را تامین کند. دنیای ماشینی کاربرد بسیار جالبی است، زیرا ماشین‌هایی که بی‌وقفه کار می‌کنند منبع بزرگی از نقدینگی هستند و در دنیای واقعی ارزش پیدا می‌کنند. این نقدینگی می‌تواند مدل‌های تجاری جدیدی را در DeFi ایجاد کند و فرصتی برای برخی از پروتکل‌های موجود فراهم می‌شود تا به بازدهی سالم‌تری روی آورند.

پذیرش بلاک چین باید چیزی فراتر از معامله بیت کوین از طریق حساب بانکی شما باشد – این فرآیندی است که می‌تواند و باید کل صنایع و مدل‌های تجاری را متحول کند.

بلاک چین با حک کردن نام خود در اقتصاد واقعی، چیزی فراتر از ایجاد یک بازدهی سالم‌ برای پیروزی دارد. هدف درازمدت تبدیل رویای Web3 به یک پیشگویی دست یافتنی است. اینترنت مبتنی بر بلاک چین باید با انبوهی از برنامه‌ها و سرویس‌های غیرمتمرکز شروع شود و به آرامی رقبای متمرکز خود را تحت سلطه در‌آورد، و این بازار نزولی، بهترین زمان برای شروع ساخت اینترنتی مبتنی بر بلاک چین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه ارز دیجیتال

همین الان با وارد کردن ایمیل خود می توانید در خبرنامه عضو شوید

من را در خبرنامه عضو کن
close-link

ثبت نام اولیه و دریافت صد هزار تومان اعتبار اولیه

اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند و هر سوالی که دارید را با حوصله پاسخ دهند تا بتوانید به راحتی ثبت نام کنید و صد هزار تومان اعتبار اولیه دریافت کنید
درخواست مشاوره رایگان
close-link