0 تا 100 مواجه با انتقال اشتباه ارز دیجیتال

مواجهه با انتقال اشتباه ارز دیجیتال

فعالیت در دنیای ارزهای دیجیتال همانند راه‌رفتن بر روی یک ‌تیغ دو لبه است و در آن خبری از تضمین حفظ سرمایه و کسب سود همیشگی نیست. در این میان، نداشتن دانش و آگاهی از بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال، به انجام اشتباهاتی که گاه غیرقابل‌جبران هستند، دامن می‌زند و باعث می‌شود تا بسیاری از افراد دارایی‌ها و سرمایه‌های خود را در چشم برهم‌زدنی نابود کنند. گاهی یک خطا و سهل‌انگاری کوچک، مثل انتقال اشتباه ارز دیجیتال، می‌تواند تمام دارایی و سرمایه‌ی شما را از بین ببرد. انتقال اشتباه ارز دیجیتال به چه دلایلی رخ می‌دهد؟ چگونه می‌توانیم از انتقال اشتباه ارز دیجیتال جلوگیری کنیم و در صورت اتفاق‌افتادن، چه کاری از دست ما ساخته است؟ در این مقاله به این سؤالات پاسخ خواهیم داد.

دلایل رایج انتقال اشتباه ارز دیجیتال

انتقال اشتباه ارز دیجیتال به دلایل متعددی رخ می‌دهد. دلایلی مانند خطاهای انسانی، اشتباهات تایپی، اشتباه خواندن آدرس‌ها، انتخاب شبکه‌ی بلاک‌چین  اشتباه، از دلایل مهم و شایع انتقال اشتباه ارز دیجیتال است. سوءاستفاده‌ی بدافزارها و کلاهبردارهایی که کاربران را فریب می‌دهند تا دارایی‌ها و ارزهای خود را به آدرس‌های مخرب و اشتباه ارسال کنند، نیز از دلایل مهم و روبه‌ افزایش انتقال اشتباه ارز دیجیتال هستند. علاوه بر این، سهل‌انگاری‌های خود کاربران، مانند عدم بررسی مجدد جزئیات تراکنش قبل از تأیید، می‌تواند منجر به اشتباهات جبران‌ناپذیر شود. درک این دلایل در به‌کارگرفتن اقدامات پیشگیرانه و محافظت از دارایی‌های دیجیتال خود بسیار مهم است. پس به طور خلاصه، می‌توان برخی از مهم‌ترین و شایع‌ترین دلایل انتقال اشتباه ارز دیجیتال را در موارد زیر خلاصه کرد:

دلایل انتقال اشتباه ارز دیجیتال
 • خطاهای انسانی از جمله اشتباهات تایپی، اشتباه خواندن آدرس‌ها یا انتخاب شبکه اشتباه می‌تواند به‌راحتی منجر به انتقال اشتباه ارز دیجیتال به مقصد نادرست شود. 
 • سوءاستفاده‌ی بدافزارها و افزایش روزافزون کلاهبرداری‌های اینترنتی باعث شده‌اند تا بسیاری از افراد دارایی‌ها و سرمایه‌های خود را حین انتقال ارز از دست بدهند.
 • سهل‌انگاری کاربران نیز در انتقال اشتباه ارز دیجیتال نقش دارد. عدم بررسی مجدد جزئیات تراکنش قبل از تأیید انتقال یکی از دلایل رایج انتقال اشتباه ارز دیجیتال است. کاربران اغلب بدون بررسی دقیق آدرس گیرنده و مبلغ ارسال شده، فرایند انتقال ارز دیجیتال را به‌سرعت طی می‌کنند.
 • وجود مشکلات فنی در کیف پول‌ها، نرم‌افزارها، صرافی‌ها و…

بسیاری از این خطاها با افزایش دقت حواس و تمرکز در زمان انجام معاملات قابل‌پیشگیری هستند. در ادامه به معرفی راه کارهایی برای جلوگیری از بروز چنین خطاهایی در حین انتقال ارز دیجیتال می‌پردازیم.

استراتژی‌هایی برای جلوگیری از انتقال اشتباه ارز دیجیتال

در یک نگاه و به‌طورکلی، روش‌های جلوگیری از بروز خطا حین معاملات و انتقال اشتباه ارز دیجیتال شامل موارد زیر هستند که در ادامه با هریک به طور مختصر آشنا خواهیم شد:

 • پیش از انتقال، آدرس کیف پول مقصد را بررسی کنید
 • آدرس کیف پول مقصد را به صورت دستی وارد نکنید!
 • ابتدا با مقادیر کم تست کنید و از درست بودن آدرس مقصد اطمینان حاصل کنید
 • نرم افزارهای مرتبط و کیف پول‌های خود را به روز نگه دارید
 • مراقب بدافزارها و کلاهبردارها باشید
 • بهره گیری از احراز هویت دو مرحله ای (2FA)
 • از کیف پول‌ها و صرافی‌های معتبر استفاده کنید
 • آموزش ببینید!

پیش از انتقال، آدرس کیف پول مقصد را بررسی کنید

کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند! در انتقال ارز و انجام تراکنش، شتاب به خرج ندهید و آدرس کیف پول مقصد را چندین بار چک کنید تا از انتقال اشتباه ارز دیجیتال جلوگیری شود. همچنین قبل از انتقال ارز، از گیرنده نیز بخواهید تا آدرسی که برای شما فرستاده را برای بار آخر بررسی و تأیید کند.

آدرس کیف پول مقصد را به‌صورت دستی وارد نکنید!

برای جلوگیری از انتقال اشتباه ارز دیجیتال، هرگز آدرس کیف پول مقصد را به‌صورت دستی وارد نکنید. آدرس کیف پول‌های ارز دیجیتال بسیار طولانی هستند و در صورت واردکردن دستی آنها، احتمال بروز خطا بالا می‌رود؛ پس تا حد ممکن از واردکردن دستی آدرس خودداری کنید و آدرس کیف پول مقصد را کپی کنید یا از QR Codeها کمک بگیرید و یا اینکه نهایتاً از شخص دیگری بخواهید تا آدرس کیف مقصد را برایتان قرائت کند.

ابتدا با مقادیر کم تست کنید و از درست بودن آدرس مقصد اطمینان حاصل کنید

همه‌ی تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید! ابتدا با ارسال مقادیر بسیار کم ارز دیجیتال، از درست بودن آدرس کیف پول مقصد اطمینان حاصل کنید و سپس مبلغ اصلی را انتقال بدهید.

نرم‌افزارهای مرتبط و کیف پول‌های خود را به‌روز نگه دارید

به‌روز نگه‌داشتن نرم‌افزارهای مرتبط و کیف پول‌های ارز دیجیتال، علاوه بر اینکه در افزایش سرعت معاملات و تراکنش‌های شما نقش مهم دارد، در افزایش امنیت دارایی‌ها و سرمایه‌ی شما نیز موضوع مهم و قابل‌توجهی است. پس نرم‌افزارها، زیرساخت‌ها و کیف پول‌های خود را دائماً به‌روز نگه دارید. 

آپدیت نگه داشتن کیف پول ارز دیجیتال

مراقب بدافزارها و کلاهبردارها باشید

در سال‌های اخیر، افراد ناآگاه و تازه‌کار در فضاهای آنلاین و بازارهای مالی به طعمه‌های پرسود و وسوسه‌کننده‌ای برای کلاه بردارها و سارقان تبدیل شده‌اند. در دنیای ارزهای دیجیتال همیشه  دوراندیش بمانید و هنگام کلیک روی لینک‌ها و ایمیل‌های مشکوک احتیاط کنید. تا از صحت هر لینکی مطمئن نشده‌اید روی آن کلیک نکنید.

بهره‌گیری از احراز هویت دومرحله‌ای (2FA)

بهره‌گیری از احراز هویت دومرحله‌ای یکی از استراتژی‌هایی است که باعث کاهش چشمگیر انتقال اشتباه ارز دیجیتال می‌شود.  به این صورت که شما قبل از هر تراکنش، نیاز به یک کد امینتی دارید که این کد برای شما پیامک می‌شود و یا اینکه از طریق نرم‌افزارهایی آن را دریافت می‌کنید. به‌این‌ترتیب تراکنش به‌سرعت انجام نمی‌شود و در صورت پی‌بردن به خطاهای احتمالی می‌توان آن‌ها را برطرف کرد.

از کیف پول‌ها و صرافی‌های معتبر استفاده کنید

از صرافی‌ها و کارگزاری‌های معتبری استفاده کنید که زیرساخت‌های قدرتمندی دارند و هنگام انجام معاملات سنگین توانایی پشتیبانی و پیگیری تراکنش‌های شما را دارند.

آموزش ببینید!

یکی از راه‌های تضمینی برای شکست‌خوردن در هر زمینه‌ای، ندیدن آموزش حرفه‌ای قبل از ورود به آن حیطه است. بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال، موضوعاتی نو ظهور و بسیار تخصصی‌اند که فعالیت در آنها دانش و آگاهی زیادی را می‌طلبد. بسیاری از خطاها در این زمینه، مثل انتقال اشتباه ارز دیجیتال، ناشی از نداشتن دانش و اطلاعات کافی است. با شرکت در کلاس‌های ترید یا آموزش ارز دیجیتال می‌توانید، دانش و تخصص خود را در زمینه معامله‌ی ارزهای دیجیتال افزایش دهید و با اطمینان و اعتمادبه‌نفس به این حوزه قدم بگذارید.

آموزش ارز دیجیتال

استراتژی‌هایی برای بازیابی دارایی‌ها بعد از انتقال اشتباه ارز دیجیتال

به دلیل ماهیت بلاک‌چین و پروتکل‌های معامله‌ی ارزهای دیجیتال، تراکنش‌های مالی در این بازار به شکل تقریباً غیرقابل‌بازگشت انجام می‌شوند و در صورت بروز خطا در روند معاملات، مثلاً انتقال اشتباه ارز دیجیتال، لغو کردن و معکوس کردن فرایند انتقال در اغلب موارد غیرممکن است. در ادامه با معدود راه‌هایی که ممکن است در شرایط خاصی نجات‌بخش باشند به طور مختصر آشنا خواهیم شد.

ارتباط با طرف دریافت‌کننده

اگر کیف پول مقصد متعلق به یک نهاد یا صرافی باشد و شما به‌اشتباه انتقال را انجام داده باشید، ممکن است با کسر میزانی کارمزد مبلغ را به شما بازگردانند؛ اما هیچ تضمینی هم در انجام این کار نیست. 

اگر آدرس کیف پول متعلق به یک شخص باشد، بعید است بتوانید مشخصات او را پیدا کنید و از او بخواهید تا مبلغی که به‌اشتباه به آدرس کیف پول او منتقل شده را بازگردانی کند. اما تنها راه منطقی در این موارد همین است.

ارتباط با پشتیبانی صرافی موردنظر

در موارد خاصی، ممکن است بتوانید ارز دیجیتالی که به‌اشتباه انتقال داده‌اید را بازگردانی کنید. مثلاً انتقال اشتباه بین دو شبکه‌ی ERC20  و BEP20. در این موارد بهترین کار ارتباط با پشتیبانی صرافی موردنظر و کمک‌گرفتن از متخصصین آنهاست.

به دنبال کمک حرفه‌ای باشید و از متخصصین این حوزه مشورت و راهنمایی بخواهید

فراموش نکنید که انتقال اشتباه ارز دیجیتال، خطایی جبران‌ناپذیر است و سرمایه‌ای که با این اشتباه از بین می‌رود غیرقابل‌بازگشت است. اما اگر خواسته یا ناخواسته مرتکب این اشتباه شدید و به دنبال جبران خسارت و بازیابی سرمایه‌ی خود بودید، حتماً با متخصصین این حوزه مشورت کنید و جزئیات انتقال (نوع ارز و شبکه‌ی انتقال و مقدار مبلغ منتقل شده و…) را برایشان شرح دهید تا در صورت امکان، بتوانند به شما در بازیابی سرمایه‌تان کمک کنند.

سخن پایانی

 ازآنجایی‌که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در یک شبکه‌ی غیرمتمرکز انجام می‌شوند و توسط هیچ دولت و یا نهاد مالی پشتیبانی نمی‌شوند، هیچ‌کس قادر نیست پس از انجام یک تراکنش آن را لغو کند. در نتیجه، ازآنجایی‌که تراکنش‌ها قابل بازگرداندن نیستند، ضروری است که قبل از انتقال ارز دیجیتال و هنگام خرید ارز دیجیتال از صرافی‌ها، آدرس گیرنده بادقت بررسی شود تا از انتقال اشتباه ارز دیجیتال جلوگیری شود. در صورت ارسال تصادفی ارز دیجیتال به آدرس نادرست، اقدام سریع و تلاش برای برقراری ارتباط با گیرنده بسیار مهم است. بااین‌حال، هیچ اطمینانی وجود ندارد که در بازیابی دارایی دیجیتال ارسال شده موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه ارز دیجیتال

همین الان با وارد کردن ایمیل خود می توانید در خبرنامه عضو شوید

من را در خبرنامه عضو کن
close-link

ثبت نام اولیه و دریافت صد هزار تومان اعتبار اولیه

اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند و هر سوالی که دارید را با حوصله پاسخ دهند تا بتوانید به راحتی ثبت نام کنید و صد هزار تومان اعتبار اولیه دریافت کنید
درخواست مشاوره رایگان
close-link